Septembrikuu IDUS päeva pidustused tõid liikuma ligi 2000 tudengit üle Eesti.

20. septembril tähistati üle maailma kaheksandat korda Rahvusvahelist Üliõpilasspordi PäevaIDUS. Seoses sellega kutsus Rahvusvaheline Üliõpilasspordi Föderatsioon (FISU) oma liikmeid ja mõttekaaslasi üle maailma teadvustama spordi olulisust tudengkonna seas. Eestis koordineeris Rahvusvahelise Üliõpilaspäevaga seotud tegevusi Eesti Akadeemiline Spordiliit koostöös oma liikmeskoolide ning nende spordiklubidega. Seekord tähistati IDUS päeva 3-s erinevas linnas (Tallinn, Tartu, Pärnu) ning kaasa lõid 13 erinevat kõrgkooli. Tartus olid kaasatud kuus erinevat kõrgkooli  (Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Kaitseväe Akadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia). Tallinnas võttis pidustustest osa 6 kõrgkooli (Sisekaitseakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Estonian Business School, Tallinna Tervishoiu Kõrgkool). IDUS päeva tähistati nädalapäevad enne ja peale õiget kuupäeva ning tihedas programmis võttis osa ligi 2000 tudengit.

Vaatame lähemalt, millised tegevused olid koolid välja mõelnud!

IDUS Tartus

Ülikoolilinnas Tartus korraldasid Tartu Ülikool ja Kaitseväe Akadeemia Tähtere dendropargis elamusi pakkuvate takistustega täidetud jooks, mille kogudistantsiks oli ligi 700 m.


Eesti Akadeemiline Spordiliit organiseeris koostöös Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubiga miniYliPalli, kus oli osalejaid koolidest üle Eesti! Selgitati välja parimad pimevõrkpallis, 3×3 korvpallis ja spikeballis. Lisaks korraldati ka vabaviskevõistlus, spordiriiete laat ja TÜ tudengid said terve nädala tasuta treeningutest käia.

Eesti Maaülikool korraldas legendaarse Tornijooksu, kus osalejad pidid jooksma aja peale 16. korrusele. Lisaks korraldati ka IDUS spordipäeva raames EMÜ tudengite vahel arcadeturniiri. Põhivõistlusalaks oli fearpong, mis oli huvitava “vimkaga” beerpong. Nimelt jäeti tudengitele üllatuseks, mis võistlusjoogid nad saavad ja mis karistusi kaotamine kaasa toob. Osaleda saadi samal ajal ka minimängudes (noolevise, cornhole, mini-disc). Õhtule pani punkti Baruto võistlus , kus tudengid said sumo kostüümides üksteist võistlusringilt välja kallistada.

Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia korraldasid hubases Lucky Loores piljardi, nooleviske ja rallisimulaatori võistluse.

Tartu Tervishoiu Kõrgkool korraldas taaskord IDUS päeva tähistamisel traditsioonilise spordipäevaga tudengitele, mis oli järjekorras juba seitsmes. Päeva tähistati koos füsioterapeutide päevaga. Toimusid võistlused 10-liikmeliste meeskondade vahel 10-l erineval alal. Proovile pandi nii teadmised, oskused kui ka füüsiline võimekus. Alad olid meditsiinilise suunaga, ehk järgiti oma koolile vastavat temaatikat. Näiteks tuli läbida ratastoolis pimesi juhendatava abiga takistusrada, visata täpsust neerukaussidega ja pidi kiiruse peale korjama kokku koonuseid, kasutades prille, mis halvendasid nägemist.

IDUS Tallinnas

Pealinna koolid olid samuti väga aktiivsed ja nii mõnegi kooli programm ning osalejate arv oli muljetavaldav.

Tallinna Ülikoolis korraldati üks sportlik-meelelahutusliku spordiõhtu Tallinna Ülikooli Vita hoone pallisaalis. Tutvustati eesootavat spordi- ja liikumisehooaega nii Spordiklubi kui ka EASL vaatest. Toimusid erinevad seltskonnamängud ja võistlused ning õhtu lõppes võrkpalli, indiacat ning korvpalli mängides. Lisaks oli TLÜ jõusaali kasutamine tasuta terve IDUS päeva ja TLÜ treeningud tasuta terve nädala vältel.

TalTech tähistas IDUS päeva kahes erinevas kohas. Peahoone fuajees olid erinevad tegevused. Üles oli pandud reaktsioonisein, mille raames tehti koostööd Spordi- ja Olümpiamuuseumiga, kes pani ka parimatele auhinnad välja. Toimus Belief kasti hoidmine meestele (rekord 4min 8sek) ning naistele (rekord 1min 58sek). Auhinnaks mõlema arvestuse võitjale kast Beliefi. Võisteldi ka Cornhole viskes ning Tag Rugbyt käis tutvustamas MTÜ Eesti Ragbi Liidu esindaja Graham Smith- tudengitele tutvustati ala ning viidi läbi palli käsitlemise harjutusi. 

Samal päeval suure tormi kiuste toimus TalTech Spordihoones ka Rektori Karika raames populaarne TalTech Teatejooks. Kokku osales 43 võistkonda 213 jooksjaga. Kokku võisteldi neljas erinevas kategoorias: mehed, naised, sega ning TalTech.

Aktiivseid tegevusi viidi läbi ka Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Sportlikke ülesandeid tehti kõige populaarsemate vahetundide ajal. Tudengid said osa võtta viiest erinevast alast: indiaca palli põrgatamisest, korvpall vabavisetest, täpsusjalgpallist, jõurippest ning raskuste hoidmisest.

Silmapaistva osalusega ja programmiga Sisekaitseakadeemias jätkus tegevusi terveks päevaks. Spordipäeva tegevusprogrammi kuulus 22 spordiala, loengut või treeningut, kõigis tegevustes osalejaid oli kokku üle 320. Samal päeval korraldati ka Vanglateenistuse krossijooksu MV, kus osales lisaks justiitskolledži jooksjatele 24 võistlejat.

Tavapäraselt juhatas päeva sisse ühine hommikuvõimlemine, seekord maskottide eestvedamisel. Olümpiasangar Allar Raja andis seekord häid juhiseid, kuidas saavutada võimatuna näivaid eesmärke. Jõusaalis kihutati rattal, ponnistati kangi lükata ja sikutati sõudeergomeetri ketti.
Lisaks krossijooksule osaleti ka orienteerumises, vabavisetevõistlusel, planku hoidmisel, disc-golfi distantsiviskel, puttimises, nooleviskes, inimese kandmises, jalgpalliharjutuses, mälumängus, teatevõistluses, autolükkamises. Päeva teise poolde mahtusid veel you.fo harjutamine, massaažikoolitus, venitus- ja joogatreening.

Seekord ulatus SKA võistluste haare lausa USAsse, võisteldi mitmetel sarnastel aladel koos Floridas asuva Alabama Hunstville’i ülikooliga (vabavisked, 200m sisesõudmine, 500m siserattal)

Sisekaitseakadeemia rektor Kuno Tammearu tänas kõiki tublisid õppureid ja töötajaid, kes spordipäeval osalesid. Tänud ka korraldustiimile. „Loodan, et kõiki osalejaid jääb saatma see hea emotsioon liikumisest, mis avaldab positiivset mõju nii füüsisele kui ka vaimule. Liikumine on üks elu alustala, hoiame seda akadeemias au sees nii spordipäeval kui ka kõigil teistel päevadel,“ lisab rektor

Estonian Business School viis läbi kaks üritust. Esimeseks oli EBS Madis Habakuk Cup Invitational 2023 golfiturniir ning paar päeva hiljem ka padeli koolitus ja turniir.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool tudengid korraldasid oma õppehoone aatriumis sportliku võistluse kolmes erinevas alas: seinaküki hoidmises, kätekõverdustes  45sek jooksul ja toenglamangu hoidmises.

Ka teistes Eesti linnades oli IDUS tähistamine teemas.

IDUS Pärnus

TÜ Pärnu Kolledžis said tudengid koolipäeval kätt proovida meelelahustuslikel spordialadel terve päeva jooksul. Erinevatelt distantsidelt visati disc-golfi ketast, toimus sukkpükste teatejooks ja orienteerumisvõistlus „Pärnu pathfinders!“, kus eesmärgiks oli käia etteantud 6 sihtpunktis ning teha oma meeskonnaga seal pilte.