Toimus Eesti Akadeemilise Spordiliidu iga-aastane üldkoosolek.

13. juunil kogunes Tartus Eesti Akadeemilise Spordiliidu iga-aastane üldkoosolek, kus võeti kokku 2022. aasta tulemused ning kinnitati tegevused 2023/2024 hooajaks.

Enne üldkoosolekut toimunud juhatuse koosolekul kinnitati ka 28.07.-08.08.2023. a Chengdus (Hiina) toimuva suveuniversiaadi koondis. Universiaadil on esindatud Eesti seitsmel spordialal – ujumine, kergejõustik, sulgpall, iluvõimlemine, judo, vehklemine, tennis. Vehklemises astub võistlustulle Tartu kalevlane Ruslan Eskov, judos Mattias Kuusik, mõlemal on eesmärgiks tulla universiaadilt tagasi medaliga. Sama ihkavad ka jooksjad Leonid Latsepov ja Deniss Salmijanov. Osaleb kokku 16 sportlast. Enim on sportlasi Tartu Ülikoolist (6 sportlast) ja Eesti Maaülikoolist (2), ühe sportlasega on esindatud Sisekaitseakadeemia, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor ja Tallinna Tehnikaülikool. 3 sportlast õpivad välismaa kõrgkoolides ja kaks sportlast on gümnasistid. Delegatsiooni juhiks kinnitati Ants Veetõusme.

Eesti Akadeemiline Spordiliidu üldkoosolekul tehti kokkuvõtteid 2022. üliõpilasspordi aastast. Lisaks oli arutluse all Tartus toimunud 38. SELL Mängud.

2022.a viidi üliõpilaste meistrivõistlusi läbi 17 erineval spordialal, lisaks toimusid veel mitmed harrastusspordi üritused (Tali- ja Suvemängud, YliPall, EASL turniir õppejõududele, Rahvusvaheline Üliõpilasspordi Päev IDUS), millest võttis kokku osa enam kui 6000 üliõpilast ja õppejõudu. Pärast COVIDi pandeemiat on üliõpilassport taas saanud hoo sisse ja osalejaid on rohkem varasematest aastatest, hoolimata sellest, et riigipoolne toetus on vähenenud viimase 4 aastaga ligi 40%. Aasta jooksul jätkati ka rahvusvahelise projekti „Healthy Campus“ (Tervisliku Ülikoolilinnak) propageerimist. Sisekaitseakadeemia on Projektis jõudnud juba plaatina tasemele, ka Tartu Tervishoiu Kõrgkool on ühinenud projektiga, ettevalmistused projektiga ühinemiseks on lõpusirgel veel mitmes kõrgkoolis. Projekti eesmärgiks on võimaluste loomine kõrgkoolis, et tudengid ning õppejõud lisaks liikumisele ka elaks tervislikult. Üldkoosolek leidis, et viimasel aastal on tudengisporti igal tasandil edendatud kõrgkoolides erinevatel võimalikel viisidel.

Pikemalt peatuti koosolekul SELL Mängudel. 38. rahvusvahelised üliõpilaste spordivõistlused SELL Mängud toimusid 19.-21. mai 2023 Tartus. 100 aastat tagasi, 1923. a said Mängud alguse just Tartus, kui Soome, Eesti, Leedu ja Läti üliõpilassportlased hakkasid omavahel selgitama parimaid üliõpilassportlasi. Need Mängud on ka vanima traditsiooniga üliõpilaste rahvusvaheline üliõpilasspordi võistlus maailmas. Ka Eestis pole teist nii pika traditsiooniga rahvusvahelist spordivõistlust. Mängude korraldamine küll katkes pärast Balti riikide okupeerimist Nõukogude Liidu poolt, kuid 1998.a taastati Mängude traditsioon ja seda taas Tartus. Mängude tähtsust rahvusvahelises üliõpilasspordi liikumises rõhutas Mängudel viibinud Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Föderatsiooni tegevpresident Leonz Eder.

Mängud avas Eesti Vabariigi president ning SELL Mängude aupatroon Alar Karis. Emajõe kaldal Lodjakojas pidasid kõned Eesti Akadeemilise Spordiliidu president Ants Veetõusme ning Tartu linnapea Urmas Klaas. Mängude lipu heiskasid 1998. aastal mängude traditsiooni taastamise deklaratsioonile allakirjutanud Ceslovas Garbaliauskas, Jonas Kursevicius, Kairis Leinus-Ulp , Uldis Svinks.

Käesoleval aastal osales Mängudel 852 sportlast seitsme riigi  kolmekümnest kõrgkoolist. Eestist oli osalemas 260 inimest, kellest 87 olid Tartu Ülikoolist, 40 Eesti Maaülikoolist, 36 Sisekaitseakadeemiast, 25 Tallinna Tehnikaülikoolist, 24 Tartu Tervishoiu Kõrgkoolist, 22 Tallinna Ülikoolist, 16 Tallinna Tehnikakõrgkoolist, 6 Estonian Business Schoolist, 3 Tartu Kõrgemast Kunstikoolist Pallas ja 1 Kaitseväe Akadeemiast. Enim medaleid võitsid Eesti koolidest Tartu Ülikool (19), Sisekaitseakadeemia (11) ja Eesti Maaülikool (9).

Kuigi osalejate arv oli võrreldes eelnevate kordadega väiksem, siis üldkoosoleku hinnangul läksid mängud tervikuna korda ja traditsiooni tuleb jätkata.

Koosolekul anti üle ka EOK 100 rinnamärgid suure panuse eest spordiharrastuse edendamisse Taimi Taimalule, Tõnis Jürimäele. Järgmised üleandmised toimuvad Üliõpilaste XXIII Suvemängude avamisel, kus märgi saavad Kunnar karu, Harry Lemberg ja Martin Malm.

Eesti Akadeemiline Spordiliit