Tudengite juubelimängude patroonid on president ja olümpiavõitja!

SELL tudengite spordimängude juubeliaasta toob Tartusse üle tuhande sportlase üle kogu maailma. Mängude patroonid on Eesti Vabariigi president Alar Karis ja Rahvusvaheline Ülikoolispordi Föderatsioon (FISU). Mängude spordipatroon on üliõpilasspordi taustaga olümpiavõitja ja maailmameister Julia Beljajeva.

19.-21. maini toimuvad Tartus SELL tudengimängud, mis tähistavad sel aastal oma sajandat juubelit. Tudengimängude raames võistlevad üliõpilased 16 erineval spordialal. Praegu on jäänud mängudeni 80 päeva ning on viimane aeg tutvustada meie patroone. 

Mängude patroon on Eesti Vabariigi president Alar Karis, kes mainis füüsilise aktiivsuse olulisust ka Eesti Vabariigi 105. aastapäeva kõnes. “Aga vaimse tervise puhul rääkigem eelkõige ka igaühe usinast igapäevasest hoolest, et hoida korras oma kodu, oma suhted, oma kogukond. Justkui sipelgad, kes ei lase oma pesas risul kuhjuda. Inimeste puhul tähendab risu kõike seda, mis õõnestab meie vaimset ja füüsilist heaolu. Tänavusel liikumisaastal nähkem sedagi, et mida rohkem liikumist, seda rohkem terveid inimesi,” sõnas president 24. veebruaril.

Mängude teine patroon on Rahvusvaheline Ülikoolispordi Föderatsioon (FISU), mis on juba aastaid seisnud soolise võrdõiguslikkuse eest spordis. “Ülikoolisport on juba oma loomuselt väga oluline osa, et ehitada tuleviku ühiskonna vundament. Sellise suure vastutuse on võtnud endale FISU, tehes konkreetseid samme selle suunas, et sooline võrdõiguslikkus valitseks nii spordi- ja haridusüritustel kui ka nende juhtimises,” on kirjas FISU põhiväärtustes. 

Loomulikult ei saa tudengimängud toimuda ilma spordipatroonita, kelleks on mitmekordne Eesti parim naissportlane vehkleja Julia Beljajeva. Lisaks medalitele rahvusvahelistel suurvõistlustel on Julia tihedalt seotud ka üliõpilasspordiga. Nimelt on ta osalenud kahel korral universiaadil, mis on rahvusvaheline ülikoolide spordivõistlus, kus võistlevad tudengid üle maailma. Tema parimad tulemused olid individuaalselt kuues koht aastal 2011 ning naiskondlik kuues koht aastal 2013. 

Julia Beljajeva on noorsportlaste treener ning ka meedias noori sportlasi julgustanud. “Ma arvan, et oma unistusest ei tohi kunagi loobuda. Isegi kui teil ei tule midagi välja ja te kaotate mõnikord, siis see ei tähenda midagi. Ma olen oma elus väga palju matše kaotanud. See ei ole kaotus, see on kogemus,” ütles ta pärast olümpiavõitu aastal 2021. 

Spordipeost saavad osa võtta loomulikult kõigi kõrgkoolide tudengid Eestis, kuid tudengisportlased pole ainsad, kes suurüritust nautida saavad. SELL mängudel saavad kaasa teha ka vabatahtlikud ning loomulikult on oodatud kõik tartlased ja eestlased omadele kaasa elama ning mängudele mõnusat atmosfääri looma