Üksteist päeva kestnud Lake Placid 2023 taliuniversiaad jõudis lõpule.

Lake Placid’is toimunud FISU Winter World University Games (taliuniversiaad) on lõpule jõudnud. Kokku pisut üle 1400 sportlasega üritusel jagati medaleid 12-l erinevas spordis kokku 85-l medalialal. Eesti delegatsioon oli esindatud viie sportlasega kolmel alal: murdmaasuusatamine (Mariel Merlii Pulles, Christopher Kalev, Aleksander Tamm), iluuisutamine (Eva-Lotta Kiibus), mäesuusatamine (Tormis Laine).

Iluuisutamine:

Eva-Lotta (Tartu Ülikool) treeneri Thomas Kennese sõnul on Eva-Lotta pisut vigastustega kimpus olnud, aga tuldi universiaadile, et saada positiivset emotsiooni võistlustest üldiselt. Kokku osales iluuisutamises 34 naist. Lühikavast Eva-Lottale 55.12 punkti ning 11. koht. Vabakavast 84.54 punkti ning kokkuvõttes 16. koht. Eva-Lotta järgmised võistlused on 25. – 29. jaanuarini toimuvad Euroopa meistrivõistlused.

Mäesuusatamine:

Tormis (Management Center Innsbruck) tuli universiaadile üldiselt hea tundega, ainult alaselg tegi pisut muret. Treeningud sujusid hästi, aga kahjuks esimeses suure slaalomi stardis Tormis lõppu ei jõudnud. Enda sõnul läks riski võtma, aga suusad temaga ei nõustunud ning seekord riskivõtja šampust ei joonud. Tavalises slaalomis suutis Tormis oma ära teha ning 74 teise konkurendi seas kokkuvõttes ajaga 1.53,08 (kaotus võitjale +1,7 sek) 9. koht.

Murdmaasuusatamine:

Aleksander Tamm (Tartu Ülikool) tuli rahvusvaheliste võistluste kogemusi juurde saama ning oli kokku kolmes stardis. Meeste sprindis 65. koht; meeste 10 km klassikas 75. koht ning 10 km jälitussõidus 71. koht.

Christopher Kalev (University of Alaska Fairbanks), kes enamiku võistlusperioodi ajast vaevles haigusega, tegi planeeritud viiest stardist kaasa kolm. Tiimi sprindis (koos Mariel Pullesega) suudeti jõuda poolfinaali, kus 6. kohaga enam finaali ei pääsetud. Tiimisprindis kokkuvõttes 14. koht. Peale tiimisprinti läks Kalevi tervis kehvemaks, ning sprindi üksikstart otsustati vahele jätta, et taastuda. 10 km klassikas oli küll enesetunne parem, aga mitte piisavalt hea ning kokkuvõttes 56. koht. Jälitussõidu jättis Kalev vahele, lootes, et põhidistantsi stardiks on tervis juba parem, aga nii kahjuks ei läinud seega otsustas Kalev teha mõnusa trennipäeva ning 30 km distantsi lõpuni ei sõitnud.

Mariel Merlii Pulles (University of Alaska Fairbanks), kellest sai sisuliselt Lake Placid’i murdmaasuusakuninganna tuli võistlustelt tagasi koguni nelja medaliga. Marieli endi sõnul oli taliuniversiaad üks olulisemaid võistluseid sel hooajal ning medal oli üks tema unistusi. Kokku oli Mariel viies stardis (tiimisprint, sprint, 5 km klassika, 5 km jälitus ja 15 km vabatehnika). Kõikidelt individuaalaladelt suutis Mariel võita ka medali. Sprint, mis on üldiselt Marieli tugevam külg oli ka see, kust võis oodata head tulemust. Kõikide startide vältel oli Marieli plaan hoida piisavalt head kohta, et saada edasi järgmisesse vooru ning finaalis hoida liidril kannul, et lõpus proovida kõige säravama medali peale heidelda ning nii ka läks. Heas vormis Mariel läks järgmistesse startidesse ilma eriliste ootusteta lihtsalt head sõitu tegema ning suutis 5 km klassikasõidus konkurentsis püsida ning välja sõita endale hõbemedali (kaotust liidrile +17,4 sek). Järgmisena toimunud 5 km jälitussõidus suuri muudatusi ei toimunud, esikolmik püsis sama, mis 5 km klassikasõidus ning Marielilt üks kiirematest ringiaegadest ja veel üks hõbemedal, kaotus liidrile +7,8 sek. Naiste 15 km vabatehnika oli kogu võistluse üks viimastest startidest ning seal jätkus põnevust kuni lõpuni välja. Liidrigrupis sõitnud Mariel suutis hoida ennast esikuuikus kogu distantsi vältel. Teisel ringil läks tiimikaaslasest ameeriklanna Kendall Kramer eest ära ning tegi endale 10 sekundilise edumaa. Sõit jätkus samas taktis kuni viimase ringini, kus Mariel hakkas edu vähemaks tegema ning peale viimast kurvi tegi seda, mida ta kõige paremini oskab – lõpusprint ning peale võimsat lahingut Marielile edu ameeriklanna ees -0,4 sek ja veel üks kuldmedal!

Kahe olümpia korraldaja Lake Placid’i võistlused lähevad Eesti jaoks ka sellega ajalukku – Eestil oli varasemalt taliuniversiaadilt vaid üks medal (2007, pronks). Edu Eesti tudengisportlastele ülejäänud hooajaks!