20. septembril tähistati Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva – IDUS

20. septembril tähistati üle maailmselt seitsmendat korda Rahvusvahelist Üliõpilasspordi PäevaIDUS. Seoses sellega kutsus Rahvusvaheline Üliõpilasspordi Föderatsioon (FISU) oma liikmeid ja mõttekaaslasi üle maailma teadvustama spordi olulisust tudengkonna seas. Eestis koordineeris Rahvusvahelise Üliõpilaspäevaga seotud tegevusi Eesti Akadeemiline Spordiliit koostöös oma liikmeskoolide ning nende spordiklubidega. Seekord tähistati IDUS päeva 7-s erinevas linnas (Tallinn, Tartu, Pärnu, Viljandi, Narva ja Kohtla-Järve) ning kaasa lõid 18 erinevat kõrgkooli. Tartus olid kaasatud kuus erinevat kõrgkooli  (Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Kaitseväe Akadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia). Tallinnas võttis pidustustest osa 8 kõrgkooli ( Sisekaitseakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkool, Tallinna Tehnikaülikool, Mereakaeemia, Tallinna Ülikool, Estonian Business School, Tallinna Majanduskool ja Eesti Kunstiakadeemia). Lisaks võtsid osa veel Tartu Ülikooli Pärnu Kolledž, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Tartu Ülikooli Narva Kolledž ja Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledž. IDUS-t tähistati nädalapäevad enne ja peale õiget kuupäeva ning tihedas programmis võttis osa ligi 1500 tudengit.

Vaatame lähemalt, mis programmi olid koolid välja mõelnud!

IDUS Tartus

Ülikoolilinnas Tartus korraldasid Tartu Ülikool ja Kaitseväe Akadeemia Retro-spordipäeva! Kohal oli ka mitmeid Erasmuse tudengeid. Harrastati põnevaid spordialasid nagu näiteks kummikuheide, puusuusasprint ja muidugi sai ka hüpata üle kitse! Auhinnad said välja pandud kolmele paremale mehele ja naisele ning eriauhind kostüümile!

Eesti Akadeemiline Spordiliit organiseeris miniYliPalli, kus oli osalejaid koolidest üle Eesti! Selgitati välja parimad pimevõrkpallis, 3×3 korvpallis ja spikeballis.

Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi IDUS päev möödus samuti tegusalt. Korraldati vabaviskevõistlus ning spordiriiete laat. Emajõel sai näha kaheksapaadivõistlust, kus Tartu Ülikool edastas Taltechi!

Eesti Maaülikoolis pandi tudengid proovile traditsioonilise tornijooksuga, veel toimus Eesti Lennuakadeemia ja Maaülikooli vaheline mõõduvõtt “Tudengikarikas: Maaülikool vs Lennukas.” Võisteldi 5-liikmelistes tiimides, aladeks olid näiteks beerpong, spikeball, noolevise ja jalkadarts.

Kõrgem Kunstikool Pallases korraldati Mölkky turniir. Tartu Tervishoiu Kõrgkool korraldas IDUS päeva puhul maastikumängu, kus võeti mõõtu kümnel mittetraditsioonilisel spordialal.

IDUS Tallinnas

Pealinna koolid olid samuti väga aktiivsed ja kaasasid tudengeid mitmetel erinevatel spordialadel.

Tallinna Ülikoolis viidi läbi sportlik-meelelahutuslik maastikumäng, kus suur hulk osalejatest olid just esmakursuslased. Võisteldi tiimides, lahendati ülesandeid loomunguliselt ja ka nuputades.

Taltech tähistas IDUS päeva kahel järjestikusel päeval. Korraldati vahvaid minivõistlusi, nagu näiteks beebiporgandite söömine ja Beliefi kasti hoidmine. Järgmisel päeval mindi mängima discgolfi, läbi viidi koolitus ja võistlus..

Mereakadeemia kirjeldas oma IDUS päeva kogemust järgmiselt: “Eesti Mereakadeemia tudengid olid väga tublid ja lõbusad!” Korraldati nooleviske ja sangpommi võistlus. Nädala jooksul toimus ka sammuvõistlus.

Aktiivseid tegevusi viidi läbi ka Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Vahetundide ajal said tudengid end proovile panna kotijooksus, täpsus jalgpallis, jõurippes, raskuste hoidmises ja indiaca palli põrgatamises.

Silmapaistva osalusega ja meeleoluka kavaga Sisekaitseakadeemias jätkus tegevusi kogu nädalaks. Osales lausa 260 tudengit! 20. septembril toimus spordipäev, kusjuures õppetööd ei toimunud ning sai täielikult keskenduda spordile! Päeva alustas hommikuvõimlemine, siis mindi Pirita terviserajale jooksukrossile. Osales nii tudengeid kui ka õppejõude! Veel olid kavas ka väiksemad võistlused- paarisorienteerumine, sõudeergomeeter, lamades surumine, vabavisete viskamine, plangu hoidmine.

SKA tudengeid külastas Erki Nool, kes jagas oma kogemust ja tegi ka praktilisi harjutusi. Veel sai kuulata Artur Pärteli kokkuvõtet rahvusvahelistest üliõpilasvõistlustest! Võistlustele vahelduseks toimusid ka koolitused. Harjutada sai rulluisutamist, tasakaalu, aga ka näiteks massaaži tegemist ja venitusi. Mitmed Sisekaitseakadeemia tiimid osalesid võistlustel üle Eesti – Tartus miniYlipallil, Aravetel Vanglateenistuse jooksukrossil ja saavutati medalikohti politsei discgolfi meistrivõistlustel!

Estonian Business School viis läbi kaks üritust. Esimeseks oli padelikoolitus ja turniir, ning toimus ka traditsiooniline golfiturniir Habakuk Cup!

Tallinna Majanduskool pani jõusaalis oma õpilased proovile plangu hoidmisega. Eesti Kunstiakadeemia korraldas talgulaagri Tamse mõisas.

Ka teistes Eesti linnades oli IDUS tähistamine teemas.

IDUS Pärnus

TÜ Pärnu Kolledžis said tudengid koolipäeval kätt proovida meelelahustuslikel spordialadel ning õhtul toimus pimevõrkpall ja 3×3 korvpall.

IDUS Viljandis

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias toimus hommikujooga, mida viis läbi kooli enda õppejõud. Tudengite tagasiside oli väga positiivne ja tekkis nõudlus järgmiseks sarnaseks ürituseks!

IDUS Narvas

TÜ Narva Kolledžis tähistati IDUS päeva spordipesadega. Taheti tähelepanu juhtida Eesti rahvatraditsioonidele. Kavas olid naisekandmine, vägikaika vedamine, saapa viskamine ja köievedu. Õhtu lõpetas tutvusmispidu!

IDUS Kohtla-Järvel

Taltech Virumaa kolledž korraldas võrkpalliturniiri Wiru spordikeskuses.