Rahvusvaheline üliõpilasspordi konverents Horviaatias – FISU World Forum 2024

Eesti Akadeemilise Spordiliidu delegatsioon külastas eelmisel nädalal Horvaatiat, kus pealinnas Zagrebis toimus FISU World Forum 2024. Tegemist on sündmusega, mis toimub iga kahe aasta tagant ning toob kokku üliõpilasspordi esindajaid, nii tudengitest sportlasi kui ka tudengispordi eest vastutavaid, kokku pea viiekümnest riigist. See omakorda annab võimaluse luua keskkond, kus osalejad saavad vahetada mõtteid, kogemusi ning arutleda erinevate probleemide üle.

FISU World Forum toimus sel korral viie päeva vältel ning läbivaks teemaks oli küsimus, kuidas saaks üliõpilassport maailma paremaks muuta. Lisanduvateks alamteemadeks olid mitmekesisus ja kaasatus üliõpilasspordis ning arutelud, et kuidas kasutada ära üliõpilassporti spordidiplomaatia maastikul.

Esimesel päeval toimus vahetult peale avatseremooniat põnev ja sisukas paneeldiskussioon spordidiplomaatia teemadel, kus sai sõna teiste seas ka äsja toimunud väga põnevas sõudefinaalis olümpiavõitjaks tulnud Martin Sinkovic. Pealelõunal võttis sõna Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Föderatsiooni (FISU) president Leonz Eder ning tutvustati osalejatele ka Forumi lahutamatut osa – tudengiprojektide võistlust. Võistlus näeb ette, et kõik tudengidest osalejad jagatakse gruppidesse kus nad nädala jooksul teemadega haakuva projekti välja peavad mõtlema. Sel korral oli loosiõnn jagamas tudengitele kolme teemat: kuidas populariseerida parasporti FISU sündmustel, kuidas luua rohkem väärtust tudengidest sportlastele FISU tiitlivõistlustel ning kuidas tuua FISU vilistlasi rohkem kokku. Eesti FISU tudengist saadikul Andreas Kevin Põldvee-l oli au olla ühe grupi juht ning grupi teemaks sai eeltoodud võimalustest esimene.

Teisel päeval olid toimumas erinevad töötoad, kus tegeleti nii akadeemiliste spordiliitude projektide tutvustamisega, spordidiplomaatia kaardistamisega kui ka soolise võrdsusega. 

Kolmandal päeval toimus meeleolukas kultuuriprogramm, kus päeva esimeses pooles tutvustasid kohalikud giidid osalejatele imekaunist Zagrebi kesk- ja vanalinna. Päeva teises pooles viidi osalejad Zagrebi teletorni jalamile, kus võttis aset maalilises asukohas uhke vastuvõtt ja õhtusöök.

Neljanda päeva hommikused jututeemad tüürisid enamusena soolise võrdsuse ja kaasatuse teemadel. Peale kosutavat lõunapausi olid toimumas mitmed erinevad töötoad. Erinevate riikide tudengispordi organisatsioonid tutvustasid oma projekte kaasamise teemal ning töötoad tutvustasid veel topeltkarjääri ning FISU tudengisaadikute programme.

Viiendal päeval toimusid tudengiprojektide esitlused. Eesti FISU tudengist saadiku Andreas Kevin Põldvee grupi projektiks oli võistlustesari ParaUNIty Games, mis hõlmab endas nelja paraspordi ala, mida järgmistel FISU Forumitel rakendada.

Eesti Akadeemiline Spordiliit võttis Horvaatiast endaga kaasa hulgaliselt mõtteid, uusi ideid ning palju tutvuseid.