Terves kehas terve üliõpilane

Eesti Akadeemiline Spordiliit (EASL) korraldas 6. mail Tallinnas Sisekaitseakadeemia ruumides konverentsi “Terves kehas terve üliõpilane“, millega tähistati ühtlasi ka Liidu kolmekümnendat aastapäeva. Konverentsil oli vaatluse all kaks põhilist valdkonda. Ühelt poolt oli luubi all tervisliku eluviisi võimalus kõrgkoolis ja teiselt poolt, kas on võimalik sporti ja õppimist ühendada.

Konverentsi esimeses osas räägiti rahvusvahelisest projektist Healthy Campus, mis on hoo sisse saanud ka kahes Eesti kõrgkoolis – Sisekaitseakadeemias ja Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Projekti eeliseks teiste analoogsete projektide ees on see, et lähenetakse inimese eluviisile komplekselt, sest vaatluse all on lisaks liikumisele ja spordile ka tervislik toitumine, vaimne ja füüsiline tervis, riskikäitumine. Kokku on vaatluse all 100 kriteeriumi.

Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Liidu (FISU) projekti koordinaator Fernando Parente tõstis esile Sisekaitseakadeemia head tööd projekti elluviimisel oma koolis. Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ulla Preeden tõdes, et nende jaoks oligi eelkõige tähtsamaks momendiks, et projekti erinevate valdkondade ja kriteeriumite lõppeesmärgiks oli inimese tervis ja heaolu.

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land rääkis spordi ja liikumisharrastuse edendamise ja toetamise võimalustest kõrgkoolis. Konverentsi esimeses paneeldiskussioonis teemal „Topeltkarjäär – võimalus normaalseks eluks pärast sporti“ oli eelkõige arutluse all tippspordi ja õppimise ühildamise võimalused. Seda paneeli juhtis Euroopa Komisjoni riiklik ekspert, FISU auliige, EASL kauaaegne juhatuse liige Kairis Ulp. Diskuteerisid sel teemal Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land, Haridus-ja Noorsooameti peadirektor Jaak Raie, olümpiavõitja Irina Embrich, olümpiamedalist Allar Raja, Eesti parimaid naisjõutõstja Helena Veelmaa. Kuigi EOK kaudu saavad sportlased tasuda õppemaksu tasulistes õppevormides, siis suurem abi on see, mis kõrgkoolid ise annavad sportlastele tehes soodsaid õppegraafikuid, eraldades spordistipendiume jne..

Konverentsi lõpetas diskussioon teemal „Kuidas kujundada noores inimeses tervet elustiili“, mida modereeris EOK asepresident Toomas Tõnise ja arutelul osalesid EOK president Urmas Sõõrumaa, Kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Pürn, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ulla Preeden, FISU rahvusvaheliste suhete juht Tarmo Jaakson, sportlased Getter Marie Lemberg ja Aule –Merlin Vihlver. Eriline tähelepanu pöörati sellele, et kõigil kogukonna liikmetel oleksid võrdsed võimalused sportimiseks ja liikumiseks, tervislikuks toitumiseks, arstiabile, kriisiabile jne. eriti tähtis on õigete harjumiste kujundamisel ja säilitamisel kõrgkoolis.

Pärast konverentsi lõppu toimus vaba arutelu koos juubelitordi söömisega.

Konverentsist toimus ka otseülekanne veebis ja seda on võimalik ka järelvaadata.