Üliõpilaste EM Jönköpingus, Rootsi

Üliõpilaste EM toimus sellel aastal Rootsis, Jönköpingus. Kuna sõudmine polnud Universiaadi kavas, siis on see võistlus paljude üliõpilaste jaoks üheks tähtsaimaks sõudevõistluseks. Kohal on üliõpilased praktiliselt kõikidest tuntud sõuderiikidest, nagu Saksamaa, Suurbritannia, Hungari, Pransusmaa, Poola jne.

Sõudevõistlus on üldjuhul 3-4 ringine, kus siis esimesel päeval toimuvad eelsõidud, teisel päeval vahesõidud ja poolfinaalid ning viimasel päeval siis A, B, C finaalid.

Neljapäeval ( 1 päeval) olid võistlustules kõik meie paatkonnad. Hommikuses sessioonis osalesid meie kahepaadid ja pärastlõunal startisid ühepaadid. Võistluspäev algas kohe positiivselt, kui Kermo Randmäe ja Ander Koppel (Tallinna Tehnikaülikool) kergekaalu kahepaadis võitsid ära oma eelsõidu parima ajaga (6.05,1) ja liikusid otse laupäevasesse A finaali.

Ka naiste kahepaadis, kus sõudsid Sisekaitseakadeemia neiud Kärolyn Mäesaar ja Liisu Mitt, läks väga hästi. Neiud jäid küll 4 sajandikuga teiseks, kuid tagasid samuti päeva 2. ajaga edasipääsu otse laupäevasesse A finaali. Viimasena oli hommikuses võistlussessioonis võistlustules meeste roolijata kahepaat, kus võistlevad Margus Kodasma ja Martin Rahuoja. Kuna selles paadiklassis oli üles antud ainult 6 paatkonda, siis vaatamata sõidu tulemusele, olid kõik juba kindlustanud koha laupäevases A finaalis. Vaatamata sellele tegid mehed ikkagi korraliku etteaste ja lõpetasid sõidu 2. kohaga.

Pärastlõunasel sessioonis olid võistlustules meie ühepaadid. Nii naistes kui ka meestes on võistlustules 18 võistlejat. Koha otse poolfinaali tagasid igast sõidust esimesed kaks. Esimesena startis naiste ühepaadil (W1x) Liisu Mitt Sisekaitseakadeemiast. Ta saavutas oma sõidus tubli 4. koha ja jätkas seega poolfinaali koha püüdmist järgmise päeva vahesõidus. Järgmisena oli võistlustules meeste ühepaadil Joonatan Kama, Tartu Ülikoolist. Ta jäi tugevate Rootsi ja Norra sõudjate järel kolmandaks ning jätkas samuti järgmise päeva vahesõidus poolfinaali koha eest võitlust.

Reedel olid meil võistlustules ainult ühepaadid.

Liisu startis esimesena ja lõpetas oma sõidu 3. kohaga, mis viis ta edasi poolfinaali võitlemaks A finaali kohtade eest. Võrreldes ka teise vahesõidu aegasid, arvas Liisu, et õhtul võiks olla reaalne võidelda A finaali kohtade eest. Joonatan läks oma sõitu kohe stardist juhtima ja suutis edu hoida enamuse distantsist. Viimasel veerandil läks Horvaatia sõudja temast mööda ja võitis sõidu 0,6 sek eduga. Ka Joonatan liikus 2. kohaga edasi pärastlõunasesse poolfinaali. Joonatani arvates üritab ta ka poolfinaalis sama taktikat ja annab endast maksimumi, et A finaali kohta saada.

Õhtustes poolfinaalides pakkus positiivset üllatust Sisekaitseakadeemia neiu Liisu Mitt, kes suurepärase sõiduga sõitis ennast A finaali. Lõpuheitluses saavutas ta oma poolfinaalis 2 koha (7:15,08), kus siis edastas napilt Hollandi (7:15,40) ja Suurbritannia (7:15,96) sõudjaid.

Joonatan Kamal aga õhtuses poolfinaalis nii hästi ei läinud ja lõpetas poolfinaali viimase kohaga ning pidi leppima järgmise päeva B finaali kohtadega 7-12. Joonatan tunnistas, et sellistes rasketes tingimustes, kus tugev allatuul ja distantsi teises pooles suur lainetus, ei suutnud ta ennast korralikult rakendada ja maksimaalselt pingutada.

Laupäev algas meil oluliste sõitudega medalitele.

Kõigepealt olid stardis Kermo Randmäe ja Ander Koppel Tallinna Tehnikaülikoolist meeste kergekaalu kahepaadis. Mehed kontrollisid sõitu stardist alates ja tegid kiiresti paadipikkuselise vahe sisse. Seda suutsid nad edukalt lõpuni hoida ja ka edu kasvatada. Mehed võitsid sõidu vähemalt kahe paadikkuselise eduga ja uskumatu ajaga 5.59,12 Poola ja Suurbritannia ees.

Järgmisena olid võistlustules meie neiud Liisu Mitt ja Kärolyn Mäesaar Sisekaitseakadeemiast, naiste kahepaadis. Ka siin sõidus läksid neiud kohe stardis juhtima, olles poolel maal isegi paadipikkusega konkurentide ees. Jõudes lainelisse ja keerulisse oludesse, paadi kiirus vähe langes, kuid nad suutsid ikkagi ennast ületades vahet hoida ja lõpujoone ületada esimese koha ja ajaga 6.25,08 võites ungarlasi 0,5 sekundiga.

Kolmandana olid meil stardis Margus Kodasma ja Martin Rahuoja, kes startisid meeste roolijata kahepaadis. Ka nemad kasutasid sarnast taktikat teistega ja läksid kohe alguses juhtima. Poolel maal olid nad hilisemate võitjatega Saksamaalt täiesti kõrvuti kuid lõpus meeste jõud rauges ja tehnika natuke lagunes. Lõpumeetritel läksid ka ungarlased mööda ja auhinnaks tegelikult ikkagi tubli kolmas koht, ajaga 6.10,36.

Pärastlõunases sessioonis olid stardis ühepaadid. Liisu tegi jälle korraliku stardi ja oli praktiliselt terve distantsi medali ulatuses. Naiste ühepaatide sõidus oli võitja konkreetselt teistest üle, kuid kõik teised kohad polnud kuni lõpuni kindlad. Siiski Liisu lõpuspurt polnud piisalt tõhus ja ta pidi lõpetama väga tubli 4. kohaga (7.09,88) (18 paadi hulgast). Sõidu võitis sakslanna ajaga 6.59,88 ungarlanna ja teise sakslanna ees. Joonatan startis meeste ühepaadil B finaalis. Ta läks stardist jälle tugevalt minema ja distantsi keskel hoidis veel 3-4 kohta, kuid lõpuks ikkagi tema jõud rauges ja lõpetas sõidu 6. kohaga (6.41,00). Sõidu võitis Ungari sõudja ajaga 6:27,12. Meeste ühepaadis võitis Suurbritannia sõudja ajaga 6.16,60.

Sellega on siis võistlused edukalt lõppenud. Meie sõudjate tulemused siis kokkuvõtlikult:

 • Kermo Randmäe ja Ander Koppel (Tallinna Tehnikaülikool)
  LM2x – 1. koht
 • Liisu Mitt ja Kärolyn Mäesaar (Sisekaitseakadeemia)
  W2x – 1. koht
 • Margus Kodasma ja Martin Rahuoja
  M2 – 3.koht
 • Liisu Mitt (Sisekaitseakadeemia)
  W1x – 4.koht
 • Joonatan Kama (Tartu Ülikool)
  M1x – 12. koht

Suured õnnitlused ilusate tulemuste eest!